Spotkanie Klastra energetycznego

29 listopada 2011

W dniu 25 listopada 2011 roku w siedzibie firmy LUG Light Factory w zielonogórskiej strefie ekonomicznej odbyło się spotkanie założycieli „Lubuskiego Klastra Energetyki Odnawialnej i Efektywności Energetycznej”. To już drugie takie spotkanie. Efektem pierwszego było powołanie Komitetu Założycielskiego i przyjęciem Statutu. Na drugim dyskutowano o strategii i kierunkach rozwoju klastra.

W spotkaniu wzięli udział: Izabela Wojewoda – prorektor ds. rozwoju PWSZ w Sulechowie, Hanna Nowicka – prezes Zarządu Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., Wiesław Miczulski – rektor PWSZ w Sulechowie, prof. Marian Miłek PWSZ w Sulechowie oraz przedstawiciele lubuskich firm: Mazel, UESA Polska, Kaczmarek Electric, Polhaus Potocki, Gamp. Gospodarzem spotkania był Ryszard Wtorkowski, Prezes firmy LUG Light Factory.

Podczas spotkania wyznaczono 3 podstawowe kierunki działania klastra. W obszarze energetyki odnawialnej w technologii wyspowej (rozproszonej) klaster będzie skupiał się na wdrażaniu i propagowaniu biogazowni oraz ogniw fotowoltaicznych. Natomiast w obszarze efektywności energetycznej klaster będzie propagował energooszczędne projekty w zakresie oświetlenia ulicznego realizowane poprzez usługi typu ESCO (Energy Service Company). Usługi te umożliwiają sektorowi publicznemu finansowanie, przez partnerów prywatnych, inwestycji służących poprawie efektywności energetycznej, które mogą być spłacane ze środków zaoszczędzonych dzięki obniżeniu kosztów energii. Podczas spotkania wypracowano szkic strategii, która w kolejnym etapie zostanie przyjęta przez członków klastra.

- „Nie brakuje nam pomysłów na wykorzystanie potencjału klastra. Nie chcemy aby był sztucznym tworem funkcjonującym tylko na papieże. Chcemy działać, rozwijać się, promować efektywność energetyczną i promować innowacyjność w woj. lubuskim. Mam nadzieję, że nasze działanie przyczyni się do awansu regionu w rankingu innowacyjnych województw, a przy okazji wykorzystamy szanse płynące ze wzajemnej współpracy” – podsumowuje spotkanie Ryszard Wtorkowski.

Wśród argumentów wskazywanych przez zaangażowanych przedsiębiorców pojawia się także współdziałanie w kształceniu kadr na poziomie ponadgimnazjalnym i wyższym oraz współpraca z organami administracji samorządowej i państwowej, instytucjami naukowymi i organizacjami pozarządowymi w zakresie tworzenia korzystnych warunków działania dla stowarzyszonych podmiotów gospodarczych.